All Staff

Arpan Agrawal
Research Programmer
Nancy M. Amato
she/her/hers
Department Head
Ruth A. Anders
Office Support Associate
Naomi Armstrong
no pronouns/use only name
Grants and Contracts Specialist
Josh Asplund
Senior Instructional Designer
Abigail Rose Barrett
Office Support Specialist
Kimberly Elaine Bogle
Human Resource Specialist
Kristin Carbone
she/her/hers
Business and Finance Specialist
Grace Chupp
she/her/hers
Graduate Academic Advisor
Connie Cochran
she/her/hers
Faculty Assistant
Aaron Cohen
Assistant Facilities Manager
Cynthia Coleman
she/her/hers
Director of External Relations
Jennifer Comstock
Graduate Academic Advisor
Denise Eileen Corray
Assistant Director of Human Resources
Amy Crabtree
Accounting Assistant
Alice Delage
Director of the Immerse Center
Jacob Deters
he/him/his
Sr. Academic Advisor
Margaret M. Fleck
Director of Undergraduate Programs
Jennifer Foster
Office Support Specialist
Dana Ann Garard
she/her/hers
Admissions and Records Officer
Madeleine Garvey
she/her/hers
Procurement Officer
Adam Ginsburg
he/him/his
Coordinator of Constituent Awards
Shannon Glynn-Lyke
Office Support Specialist
Elsa Gunter
Associate Head for Academics
Jason Randall Hatton
Facilities Manager
Mary Hellmer
Office Support Associate
Erin Elizabeth Henkelman
Office Manager
Stephen M. Herzog
Assistant Director of Undergraduate Programs
Charlie T. Hicks
Research Facility Attendant
Mark Hobbs
Faculty Assistant
Eric C. Huber
Senior Instructional Designer
Carolyn Hughes
BPC Program Coordinator
Andrew Hur
he/him/his
Office Support Associate
Kristin Irle
she/her/hers
Office Support Associate
Lisa Jagoda
she/her/hers
Graduate Program Specialist & Senior Academic Advisor
Saumya Jain
she/her/hers
Grants and Contracts Specialist
Celia Johnston
she/her/hers
iCAN Program Coordinator & Academic Advisor
Katrina Renee Jones
she/her/hers
Senior Undergraduate Academic Advisor
Tiffany Gail Joyner
Office Administrator
Sebastian Kelle
Senior Instructional Designer
Viveka Perera Kudaligama
Senior Assistant Director of Graduate Programs
Svetlana Lazebnik
Associate Director of Graduate Programs
Salome Liebenberg
Administrative Services Manager
Kara MacGregor
she/her/hers
Graduate Program Coordinator & Senior Academic Advisor
Ellen Elizabeth Magee
she/her/hers
Office Support Associate
Darko Marinov
Director of Graduate Programs
Desiree Marmon
she/her/hers
Graduate Program Specialist & Senior Academic Advisor
Christine J. Martinez
Senior Coordinator of Online Programs
Kalen Mc Gowan
Office Support Specialist
Melinda McColgan
she/her/hers
Inventory Specialist
Alessandro Menegon
he/him/his
Grants and Contracts Specialist
Maggie Metzger Chappell
Graduate Program Specialist & Academic Advisor
Olivia Palid
she/her/hers
Chicago Program Coordinator
Jill Peckham
she/her/hers
Executive Director, ACE Center for Evolvable Computing
Cassandra Renee Phelps
Graduate Academic Advisor
Gregory C. Pluta
Director
Jess Quicksall
Faculty Assistant
Andrea L. Ray
she/her/hers
Office Administrator
Shayonna L. Reid
Office Support Associate
James Russell Rhyne
he/him/his
Academic Advisor
Jenn Rose
Academic Advisor
Katie Schultz
Grants and Contracts Specialist
Eric Shaffer
Associate Director of Undergraduate Programs
Yvonne Shaw
Assistant Director of Finance
Brittney Nicole Shipley
she/her/hers
Office Support Specialist
Amy Simons
Administrative Aide
Paris Smaragdis
Associate Head for Operations and Infrastructure
Alayna M. Timbo
Office Support Specialist
Andrew Torrey
Office Manager
Mahesh Viswanathan
Associate Head for Chicago Operations and External Partnerships
Tandy Warnow
Associate Head for Faculty Affairs and Research
Tiffani L. Williams
Associate Head for Broadening Participation in Computing & Director of iCAN Program
Elaina Wittmer
she/her/hers
Instructional Designer and Audio-Visual Specialist
Tim Yang
Senior Instructional Designer
Joseph E. Zarnsy
he/him/his
Graduate Academic Advisor
Fabian A. Zermeno Yerenas
Academic Advisor
Rebekah Zhao
she/her/hers
Office Support Associate
Heather Zike
Undergraduate Program Coordinator and Academic Advisor