skip to main content

Outstanding Students, Faculty, and Staff Recognized at Spring 2019 Celebration of Excellence

4/26/2019 10:53:42 AM

Participants pose for a group photo at the Spring Celebration of Excellence on April 24, 2019
Participants pose for a group photo at the Spring Celebration of Excellence on April 24, 2019

Illinois Computer Science honored students, faculty, and staff who have received important awards and other distinctions at the Celebration of Excellence on April 24, 2019. The department extends its congratulations to:

GRADUATE FELLOWSHIPS & AWARDS

ACM ESEC/FSE Best Paper
Umang Mathur

ACM SIGHPC Dissertation Award
Bilge Acun, Runner Up

C. L. and Jane W.-S. Liu Award
Yunan Luo

C. W. Gear Outstanding Graduate Student Award
Umang Mathur

Debra and Ira Cohen Graduate Fellow Sarah Christensen (center) with donor Debra Cohen (left) and CS Department Head Nancy Amato (right).
Debra and Ira Cohen Graduate Fellow Sarah Christensen (center) with donor Debra Cohen (left) and CS Department Head Nancy Amato (right).
Debra and Ira Cohen Graduate Fellowship in Computer Science
Sarah Christensen

Dissertation Travel Grant
Faraz Faghari

Graduate Student Outstanding Ambassador Award        
Kristen Vaccaro

Graduate Student Outstanding Service Award
Helen Wauck

Kenichi Miura Award
Nikoli Dryden

Winners of the Outstanding TA Award (l to r): Konstantinos Koiliaris, Heather Huynh, donor Scott Fisher (CS MS '76), CS Department Head Nancy Amato, Faria Kalim, and Christiaan Hazlett. (Not pictured: Nathan Bowman and Sahand Moffari.)
Winners of the Outstanding TA Award (l to r): Konstantinos Koiliaris, Heather Huynh, donor Scott Fisher (CS MS '76), CS Department Head Nancy Amato, Faria Kalim, and Christiaan Hazlett. (Not pictured: Nathan Bowman and Sahand Moffari.)
Outstanding TA Award
Christiaan Hazlett
Heather Huynh
Faria Kalim
Konstantinos Koiliaris
Sahand Mozaffari
Nathan Bowman

Siebel Fellowship
Ed Karrels

W. J. Poppelbaum Memorial Award
Dimitrios Skarlatos

Yunni & Maxine Pao Memorial Fellowship
Xiaohong Chen
Wing Lam
Yuchen Su
Ji (Carl) Yang


UNDERGRADUATE SCHOLARSHIPS & AWARDS

C. W. Gear Outstanding Undergraduate Award
Yingying (Samara) Ren  
Harshay Shah

CRA Outstanding Undergraduate Researcher Award
Jonah Casebeer, Finalist
Xuanyu (Ben) Zhou, Finalist
Edward Huang, Honorable Mention
Harshay Shah, Honorable Mention

Crowe Outstanding Computer Science Student
Christopher Kovac

Daniel L. Slotnick Scholarship
Ann Rajan                           

Duncan H. Lawrie Student Leadership Award
Christopher Settles

Franz Hohn and J. P. Nash Scholarship
Caleb Ju

ICCP James N. Snyder Memorial Award
Brandon Willis

James N. Snyder Award for Scholastic Achievement
Annie Qiu           
Arnav Sankaran

Jeffrey P. Blahut Memorial Scholarship
Xiaomin Li

Winners of the Outstanding CA Award (l to r): Nathan Walters, Nicolas Nytko, donor Scott Fisher (CS MS '76), Department Head Nancy Amato, and Eric Cao. (Not pictured: Nathaniel Myren.)
Winners of the Outstanding CA Award (l to r): Nathan Walters, Nicolas Nytko, donor Scott Fisher (CS MS '76), Department Head Nancy Amato, and Eric Cao. (Not pictured: Nathaniel Myren.)
John R. Pasta Award
Jiacheng Liu
Jieyu Zhang

JP Morgan Chase WCS Scholarship
Xingyu Fu
Caren Zeng           

Knights of St. Patrick
Shachi Solanki

Outstanding CA Award
Eric Cao
Nathaniel Myren
Nicolas  Nytko
Nathan Walters


FACULTY AND STAFF AWARDS

Kay Kappes Golden Shamrock Award
Cynthia Coleman

ACM Distinguished Member
Brian Bailey
Indranil Gupta

ACM Fellow
Gul Agha

ACM IEEE-CS Ken Kennedy Award
Sarita Adve

ACM Senior Member
Luke Olson

Army Research Office Young Investigator Program
Aditya   Parameswaran

Best of Language, Vol. III
Tandy    Warnow

DARPA Assured Autonomy Award                          
Grigore Rosu

Dean's Award for Excellence in Research (Assistant Professor)
Ranjitha Kumar

Dean's Award for Excellence in Research (Associate Professor)
Paris Smaragdis

Diploma of doctor Honoris Causa of the École normale supérieure de Lyon
Marc Snir

Engineering Council Outstanding Advisor
Lawrence Angrave
Matthew Caesar
Mariana Silva

Funai Achievement Award
Jiawei Han

Google Faculty Research Award
Sarita Adve
Svetlana Lazebnik           

IC2E 2018 Best Paper
Indranil Gupta

IEEE CS TCHPC Award for Excellence for Early Career Researchers in High Performance Computing
Edgar Solomonik

IEEE Senior Member
Indranil Gupta

IJCAI-JAIR Best Paper Prize
Julia Hockenmaier

Most Impactful HiPC Papers Over 25 Years
Sanjay Kale

NSF CAREER Award
Sasa Misailovic

Robert-Piloty Award
Klara Nahrstedt

Rose Award for Teaching Excellence
Margaret Fleck

Tau Beta Pi Daniel C. Drucker Eminent Faculty Award
Klara Nahrstedt

Top 10 SIGCSE Technical Symposium Papers of All Time – No. 1
Geoffrey Herman